Ogier, Evans, Rovanperä w Toyocie Yaris WRC

Nowy skład TOYOTA GAZOO Racing na sezon 2020

2019-11-27


TOYOTA GAZOO Racing ogłosiła nowy skład na sezon 2020. Za kierownicą rajdowego Yarisa WRC w przyszłym sezonie zasiądzie sześciokrotny mistrz świata Sébastien Ogier, zwycięzca rund WRC Elfyn Evans oraz 19-letni kierowca z Finlandii Kalle Rovanperä.

„Jestem zadowolony ze składu, który udało nam się zbudować. Mamy silną ekipę, która daje nam szansę na walkę o jeszcze więcej trofeów w kolejnych latach. Wiemy, jak dobry jest Sébastien i już cieszymy się na współpracę z nim oraz Julienem. Samo sprowadzenie kierowcy takiego formatu do naszego zespołu pokazuje, jak wiele udało nam się osiągnąć w tak krótkim czasie. Elfynowi przyglądałem się od lat. To szybki kierowca, który potrafi ścigać się mądrze i zdobyć wiele punktów dla zespołu. A Kallego znam niemal od urodzenia i od zawsze wiedziałem, że ma w sobie to coś. Przed nim wiele nauki, ale jest już gotowy na ten krok” – powiedział Tommi Mäkinen, szef zespołu.

Ogier chce ponownie walczyć o tytuł

Sébastien Ogier i jego pilot, Julien Ingrassia, w ostatnich latach zdominowali rajdy. Między 2013 a 2018 rokiem zdobyli aż 6 tytułów mistrzowskich z rzędu. W roku 2020 chcą wrócić na szczyt razem z Toyotą.

„To dla mnie kolejne wyzwanie i bardzo na nie czekałem. Jestem zachwycony, że będę mógł współpracować z taką marką jak Toyota i moim idolem z dzieciństwa Tommim Mäkinenem. Nasz plan jest prosty – odnieść razem sukces i odzyskać mistrzostwo świata. Mamy ciekawy skład. Dla całej naszej trójki to nowe auto, ale damy z siebie wszystko, by jak najszybciej jechać na jak najwyższym poziomie” - powiedział Ogier.

Nowy rozdział w karierze Evansa

Elfyn Evans swoją pierwszą rundę mistrzostw świata wygrał w 2017. Przez dwa lata jeździł też w jednym zespole z Ogierem, pomagając mu wywalczyć dwa ostatnie mistrzowskie tytuły. Do zespołu TOYOTA GAZOO Racing 30-letni Walijczyk przychodzi wraz z pilotem Scottem Martinem, z którym współpracuje od 2019 roku.

„To dla mnie wielka szansa. To silny zespół, który od powrotu do WRC przed trzema laty jeździ na najwyższym poziomie. Tommi to utytułowany kierowca, wie czego potrzeba, by odnieść sukces na tym poziomie. Ja chcę wykonać kolejny krok w mojej karierze i jestem gotowy na ten rozdział. Cieszę się, że Seb jest z nami w zespole. Dobrze jest mieć obok siebie kogoś o takim doświadczeniu i z takimi sukcesami” – powiedział Evans.

Debiut utalentowanego nastolatka

Kalle Rovanperä uważany jest za jednego z najbardziej utalentowanych kierowców młodego pokolenia. Yarisa WRC testował już jako 16-latek. W 2019 roku zdobył tytuł mistrzowski w WRC 2 Pro i wygrał pięć z 11 rajdów w swojej kategorii. Jego pilotem będzie Jonne Halttunen.

„Czułem zaufanie ze strony Tommiego już wtedy, gdy pierwszy raz testowałem Yarisa WRC. Teraz spełniam marzenie każdego młodego kierowcy – mam miejsce w WRC. To dla mnie szansa, ale zdaję sobie sprawę z tego, że ten sezon będzie wymagający. Największym wyzwaniem będzie nauczyć się samochodu i jazdy z tymi prędkościami” – powiedział Rovanperä.

Nowi kierowcy zadebiutują w Yarisach WRC w Rajdzie Monte Carlo. Pierwsza runda WRC w sezonie 2020 odbędzie się w dniach 23–26 stycznia.

Dowiedz się więcej

Sportowy hatchback Toyota Yaris GR Sport Sportowy hatchback Toyota Yaris GR Sport Dowiedz się więcej Tänak zwycięża w Rajdzie Chile Tänak zwycięża w Rajdzie Chile Kolejny sukces TOYOTA GAZOO Racing TOYOTA GAZOO Racing liderem klasyfikacji WRC TOYOTA GAZOO Racing liderem klasyfikacji WRC Zwycięski Rajd Turcji TOYOTA GAZOO Racing wygrywa Rajd Niemiec TOYOTA GAZOO Racing wygrywa Rajd Niemiec Ott Tänak pierwszy na mecie Yaris WRC 2018 Yaris WRC 2018 Dowiedz się więcej o sportowym modelu Toyoty Toyota Yaris GRMN Toyota Yaris GRMN Poznaj limitowaną edycję hot-hatcha Toyota Yaris debiutuje w WRC Toyota Yaris debiutuje w WRC Sprawdź skład zespołu TOYOTA GAZOO Racing Zespół Toyota Motor Poland-Simulang Zespół Toyota Motor Poland-Simulang wygrał Rajd Monte Carlo New Energy Toyota ponownie liderem rynku Toyota ponownie liderem rynku Rośnie sprzedaż hybryd i aut użytkowych W Wałbrzychu ruszyły nowe linie produkcyjne W Wałbrzychu ruszyły nowe linie produkcyjne Inwestycje Toyoty w Polsce Nowy model Toyoty z segmentu A Nowy model Toyoty z segmentu A Dowiedz się więcej o planach marki Toyota Yaris czwartej generacji Toyota Yaris czwartej generacji Drugi tytuł European Car of the Year w historii modelu