1. Świat Toyoty
  2. O Toyocie

Jaki olej do Toyoty wybrać?

olej do toyoty

Wybór odpowiedniego oleju silnikowego, to bardzo istotna kwestia, niezależnie od tego, czy jeździsz Toyotą Corollą, Toyotą Yaris, Toyotą CHR, czy innym modelem samochodu. To właśnie dzięki niemu jednostka napędowa w Twoim aucie będzie działać niezawodnie na przestrzeni wielu lat. Jednak bardzo bogata oferta olejów silnikowych sprawia, że ich wybór może okazać się sporym wyzwaniem. Dlatego w tym poradniku postaramy się odpowiedzieć Ci, jak odczytywać oznaczenia poszczególnych produktów i dokładnie opiszemy każdy dostępny na rynku rodzaj. Dzięki temu dobór oleju silnikowego będzie o wiele łatwiejszy!

Olej silnikowy - klucz do prawidłowego działania silnika

Zanim jednak przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jaki olej wybrać, warto powiedzieć nieco więcej na temat znaczenia tego płynu. Jego podstawowym zadaniem jest smarowanie poszczególnych elementów silnika, takich jak wał korbowy, tłoki czy łożyska. Dzięki temu nawet w przypadku intensywnego ocierania się o siebie tych części nie trzeba obawiać się ich szybkiego zużycia lub awarii. Co więcej, olej odprowadza ciepło z tłoków, panewek wału korbowego czy wirnika turbosprężarki, dzięki czemu silnik może pracować w bardzo wysokich temperaturach, a także utrzymuje jednostkę napędową w czystości i zapobiega korozji. Efekt? Odpowiednio dobrany olej, pozwoli Ci na długą i bezproblemową eksploatację samochodów Totoya, a także uzyskać spore oszczędności (poprzez mniejsze spalanie).

Kiedy wymiana oleju okazuje się niezbędna? Po pokonaniu 10-20 tysięcy kilometrów (w zależności od tego, czy jeździsz na krótkich, czy na długich dystansach). Warto również pamiętać o regularnym sprawdzaniu poziomu oleju na bagnecie!

Jak wybrać olej do silników Toyoty?

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup oleju silnikowego rekomendowanego przez producenta pojazdu. Do samochodów Toyota przeznaczone są markowe wyroby, które posiadają odpowiednią lepkość, powstają w wyniku wiedzy i doświadczenia specjalistów oraz zapewniają prawidłową pracę silnika. Jednak również one dostępne są w wielu wariantach, dlatego warto zwrócić uwagę na oznaczenia konkretnego oleju, a także jego rodzaj. Poniżej znajdziesz instrukcję obsługi, dzięki której wybierzesz najlepszy produkt!

Mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne oleje silnikowe - czym się różnią?

Poszczególne oleje silnikowe różnią się proporcjami składników, jakie zostały użyte do ich produkcji (określa się je bazą olejową). W związku z tym wyróżniamy:

  • oleje syntetyczne, które powstają w wyniku syntezy chemicznej - są rekomendowane przez producentów, ponieważ zapewniają prawidłowe smarowanie nowej generacji silników nawet w niskich temperaturach;
  • oleje mineralne, które powstają w wyniku rafinacji ropy naftowej - są tańsze od tych syntetycznych, jednak trudniej w ich przypadku o równie wysoką, powtarzalną jakość, dlatego polecane są do jednostek napędowych starszej konstrukcji;
  • oleje półsyntetyczne, które łączą w sobie zalety i wady olejów syntetycznych oraz mineralnych - są uniwersalne, stosunkowo tanie i doskonale nadają się zwłaszcza do mocniej wyeksploatowanych aut o dużym przebiegu (300-400 tysięcy kilometrów).

5W-30, 0W-20 i inne - jakie są oznaczenia olejów silnikowych?

Oznaczenia, jakie można znaleźć przy każdym oleju silnikowym, informują o klasie lepkości danego produktu. Jak je odczytywać i które z nich są najlepsze?

  • Oleje 0W30 - są to oleje syntetyczne najwyższej klasy, które umożliwiają rozruch silnika nawet przy temperaturze -35 stopni Celsjusza. Do ich zalet zaliczamy również długą żywotność, doskonałą ochronę silnika oraz ekologiczność. Na podobnej półce jakościowej znajdują się oleje 0W20.
  • Oleje 5W30 - to również wysokiej klasy oleje, które umożliwiają rozruch silnika przy temperaturach rzędu -30 stopni Celsjusza. Są energooszczędne, świetnie chronią jednostki napędowe, a poleca się je przede wszystkim do samochodów typu SUV oraz lekkich pojazdów dostawczych.
  • Oleje 10W40 - to oleje półsyntetyczne, które gęstnieją dopiero przy temperaturze -25 stopni Celsjusza i dedykowane są starszym samochodom. 
  • Oleje 15W50 - to oleje mineralne, które pozwalają na rozruch silnika przy temperaturze -20 stopni Celsjusza. Stosowane są najczęściej w mocno wysłużonych samochodach, zapewniając ich jednostkom napędowym odpowiednią ochronę.

Uwaga! Wybierając produkt, warto również zwrócić uwagę na klasyfikację API czy normy ACEA. Dzięki nim łatwiej dobierzesz oleje o klasie lepkości oraz jakości dostosowanej do swoich potrzeb.

Jaki olej do silników benzynowych, hybrydy i diesla?

Zasada działania oleju w każdym silniku jest taka sama, jednak odmienna specyfikacja i budowa poszczególnych jednostek wymaga stosowania produktów o nieco innych parametrach. W hybrydach Toyota zaleca oleje o niskich klasach lepkości, takich jak 0W-20 czy nawet 0W-16. Do silników na benzynę (np. 1.6) oraz diesli polecane są oleje syntetyczne z najwyższej półki jakościowej - np. 0W-40, 5W-30 czy 5W-40.

Rekomendujemy oryginalne oleje Toyoty!

Jeżeli wymieniasz olej, wybierz ten najlepszy, najlepiej od koncernu Toyota. To produkty gwarantujące prawidłową prace silnika, mniejsze zużycie paliwa oraz niezawodność przez długi czas. Znajdziesz wśród nich oleje idealne do różnych modeli Toyoty - Corolla, Yaris, CHR, Rav, Aygo itd.