Opony wielosezonowe - czy warto z nich korzystać?

opony-wielosezonowe

Opony letnie i zimowe cieszą się największą popularnością wśród polskich kierowców i uznawane są za najlepsze rozwiązania do jazdy w skrajnie wysokich lub niskich temperaturach. Jednak na rynku dostępne jest również ogumienie wielosezonowe, nazywane całorocznym, które w teorii sprawdza się dobrze zarówno w letnich, jak i zimowych warunkach. A jak jest w praktyce i czy warto postawić na tego rodzaju opony samochodowe? Sprawdźmy!

Czym charakteryzują się opony wielosezonowe (całoroczne)?

Opony wielosezonowe, znane również jako całoroczne lub uniwersalne opony samochodowe, stanowią rozwiązanie pośrednie między ogumieniem letnim i zimowym. Ich uniwersalność polega na tym, że sprawdzają się w różnych warunkach atmosferycznych i można jeździć na nich przez cały rok — bez względu na zewnętrzne temperatury. Z czego to wynika?

Opony całoroczne to ogumienie tworzone z mieszanki gumowej, która zachowuje elastyczność w szerokim zakresie temperatur. Oznacza to, że posiadają odpowiednią przyczepność zarówno na rozgrzanych nawierzchniach latem, jak i zmrożonych drogach zimą. Bieżnik opony całorocznej jest z kolei bardziej zróżnicowany niż w oponach letnich, ale mniej agresywny niż w zimowych — składa się z rowków i wgłębień, które pomagają w odprowadzaniu wody i śniegu, a jednocześnie zapewniają stabilność na suchych drogach. Godna odnotowania jest także obecność lameli w oponach uniwersalnych, a więc niewielkich nacięć w bieżniku, które zwiększają przyczepność na mokrej nawierzchni (jest ich mniej niż w ogumieniu zimowym).

Wszystko to sprawia, że opony całoroczne z roku na rok cieszą się rosnącym zainteresowaniem kierowców. Wynika to przede wszystkim z faktu, że producenci stosują do ich tworzenia coraz bardziej zaawansowane technologie i mieszanki. Dzięki temu opony są jeszcze bardziej wytrzymałe i lepiej niż kiedyś sprawdzają się w skrajnych warunkach atmosferycznych.

Jak rozpoznać takie ogumienie? Na boku opony muszą znajdować się specjalne oznaczenia, np. 4SeasonsAll Seasons lub All Weather. Coraz częściej posiadają również homologację zimową, którą można poznać po symbolu 3PMSF (Three Peak Mountain Snow Flake) - płatka śniegu na tle trzech szczytów górskich.

Dobry stosunek ceny do jakości, czyli najważniejsze zalety nowych opon całorocznych

Najważniejszą zaletą dobrych opon całorocznych jest ich uniwersalność — zapewniają komfort jazdy w różnych warunkach, najlepiej sprawdzając się w umiarkowanym klimacie, gdzie skrajne temperatury i anomalia pogodowe są rzadkością. Co więcej, odpowiednia mieszanka opony całorocznej pozwoli Ci pokonywać zarówno krótsze, jak i dłuższe trasy, również w czasie opadów deszczu lub śniegu.

To jednak nie wszystko. Kupując opony wielosezonowe, możesz liczyć na:

  • oszczędność czasu, ponieważ możesz użytkować opony o każdej porze roku, co oznacza, że nie musisz odwiedzać warsztatu w celu wymiany ogumienia;
  • oszczędność pieniędzy, która wynika z tego, że kupujesz tylko jeden komplet ogumienia, a nie tak jak w przypadku opon sezonowych dwa komplety (opony zimowe i letnie);
  • wygodę, która związana jest między innymi, z tym że nie musisz przeznaczać dodatkowego miejsca w garażu czy piwnicy na przechowywanie całorocznych opon (zawsze są zamontowane w samochodzie).

Wszystko to sprawia, że ogumienie całoroczne stanowi świetny kompromis w kontekście ceny i jakości, co wpływa na jego rosnącą popularność wśród polskich kierowców.

Czy wielosezonowe opony samochodowe 4seasons mają wady?

Oczywiście tego typu opony mają również swoje wady, a do tych najważniejszych zaliczamy:

  • gorsze osiągi i radzenie sobie ze skrajnymi warunkami atmosferycznymi od opon sezonowych;
  • mniejszą przyczepność do nawierzchni w trakcie opadów deszczu lub śniegu;
  • szybsze zużywanie się ogumienia - zwłaszcza w sezonie letnim.

Problemem może być również sama jakość wykonania — jeżeli interesują Cię najniższe ceny opon całorocznych i nie wybierzesz produktu klasy premium, musisz liczyć się z tym, że komfort jazdy będzie dużo niższy niż w przypadku zastosowania ogumienia sezonowego.

Gdzie opony całoroczne sprawdzą się najlepiej i którzy kierowcy powinni w nie inwestować?

Wybrać opony całoroczne powinni przede wszystkim ci kierowcy, którzy jeżdżą głównie w mieście i pokonują rocznie niewiele kilometrów. Stanowią one idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy samochód jest wykorzystywany przede wszystkim, by dojeżdżać do pracy czy na zakupy.

Kiedy jeszcze warto kupić opony całoroczne? Np. gdy jeździsz spokojnie i nie preferujesz nadmiernie dynamicznej jazdy, a także unikasz podróżowania w trudnych warunkach atmosferycznych.

Jakie najlepsze opony wielosezonowe wybrać?

Jeżeli zastanawiasz się, jakie opony całoroczne wybrać, celuj przede wszystkim w produkty uznanych marek, takich jak Michelin, Bridgestone, Continental czy Dunlop. Dzięki temu zyskasz pewność, że zostały one wykonane z najlepszych materiałów, co wiązać się będzie z większą żywotnością oraz dobrym osiągami niezależnie od warunków atmosferycznych czy preferowanego stylu jazdy.

To jednak nie wszystko. Jeżeli chcesz wybrać dobre opony całoroczne:

  • zwracaj uwagę na klasę ogumienia - warto kupować co najmniej opony klasy średniej (a najlepiej premium), zaś unikać opon całorocznych klasy ekonomicznej;
  • nigdy nie kieruj się ceną - najlepsze opony całoroczne mogą być droższe o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych, jednak zwykle ma to wpływ na ich wyższą jakość i trwałość;
  • sprawdzaj, czy na oponach całorocznych klasy średniej lub premium znajduje się oznaczenie M+S (Mud and Snow), które świadczy o tym, że ogumienie doskonale sprawdza się na zaśnieżonych i ubłoconych powierzchniach.

Jeżeli chcesz zyskać pewność, jakie opony wybrać, warto sprawdzić wyniki testów albo rankingi opon całorocznych, które znajdziesz w Internecie. A jak zaoszczędzić? Szukaj firm, które oferują sprzedaż opon przeznaczonych do jazdy całorocznej z darmową dostawą.

Tanie opony całoroczne czy sezonowe (letnie lub zimowe) - które wybrać?

Jeżeli lubisz dynamiczną jazdę, podróżujesz często i w różnych, również tych najtrudniejszych warunkach, wybierz ogumienie sezonowe. Jak wspomnieliśmy wcześniej, warto kupować opony wielosezonowe w sytuacji, gdy preferujesz spokojniejszą jazdę i nie pokonujesz rocznie wielu kilometrów.

Czy warto kupić opony wielosezonowe?

Tak, nowe opony wielosezonowe od uznanego producenta to dobry wybór — sprawdzą się one zarówno w warunkach zimowych, jak i letnich. Pamiętaj jednak, że nie zapewniają one tak doskonałych osiągów jak ogumienie sezonowe, dlatego mogą nie spełnić Twoich oczekiwań w trakcie dynamicznej jazdy lub podczas najtrudniejszych warunków pogodowych.

Autor: Piotr Czernecki