1. Świat Toyoty
 2. O Toyocie

Gdzie produkowana jest Toyota?

gdzie produkowana jest toyota

Toyota po raz kolejny zajęła pierwsze miejsce w rankingu na najpopularniejsze auta. Roczna sprzedaż kształtuje się na poziomie ponad 10 mln samochodów (w 2021 roku Toyota sprzedała 9 615 157, a w 2022 roku 10 483 024 samochodów)! Duże zainteresowanie pojazdami tej marki obejmuje także nasz kraj. W 2020 roku Toyota Central Europe Sp. z o.o. sprzedała ponad 64 000 aut, stając się najpopularniejszą marką w Polsce, a pod koniec lutego 2023 roku najczęściej rejestrowanymi samochodami w naszym kraju, były właśnie te spod szyldu Toyoty. Wpływ na takie wyniki mają: zastosowanie nowoczesnych technologii i najwyższej jakości poszczególnych komponentów, coraz lepszy poziom produkcji oraz wiele europejskich zakładów, które konsekwentnie dostarczają niezawodne modele aut. Sprawdź, gdzie produkowane są samochody Toyoty!

Toyota Motor Manufacturing Poland - produkcja skrzyń biegów, silników wysokoprężnych i napędów hybrydowych

Nasz przegląd zaczniemy od Polski, bo również w naszym kraju Toyota działa prężnie i posiada bardzo bogatą historię. Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP w Wałbrzychu) rozpoczęła produkcję 10 kwietnia 2002 r., a jakiś czas później japoński producent ogłosił otwarcie jeszcze jednego zakładu w Jelczu-Laskowicach (Toyota Motor Industries Poland). Obie fabryki zostały w 2017 roku jedną spółką i do dzisiaj kontynuują swoje działania produkcyjne. Aktualnie wielkość zatrudnienia w obu zakładach wynosi ponad 3,3 tys. pracowników, a poziom inwestycji w 2022 roku przekroczył 6 miliardów złotych (1,35 miliarda euro).

Początkowo w polskiej fabryce produkowane były manualne skrzynie biegów oraz silniki wysokoprężne (do modeli, takich jak Auris, Ayto, Corolla czy Avensis), jednak z czasem zakres ten został rozszerzony o elektryczne napędy hybrydowych, w tym silniki elektryczne. Już w 2018 roku w Wałbrzychu uruchomiono produkcję nowej elektrycznej przekładni hybrydowej do silników o pojemności 1,8 litra. Niedługo potem w Polsce zaczęły powstawać również silniki MG1 i powstały trzy linie silników w technologii TNGA (Toyota New Global Architecture, czyli modułowe platformy samochodowe). Warto również dodać, że przy Toyota Motor Manufacturing Poland otwarty został Dział Testów i Oceny Napędów Hybrydowych, który ma na celu przyspieszenie procesu analizowania napędów oraz lokalizacji produkcji poszczególnych komponentów hybrydowych w całej Europie.

Obecnie Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym Toyota produkuje elektryczne przekładnie hybrydowe. Napędy piątej generacji staną się integralną częścią Toyoty Corolli produkowanej w Turcji oraz Wielkiej Brytanii.

Toyota Motor Corporation - oddziały w Europie

Produkcja Toyoty nie ogranicza się oczywiście tylko do Polski - japoński gigant motoryzacyjny posiada również wiele innych fabryk samochodów w Europie. Należą do nich:

 • francuska fabryka Toyota Motor Manufacturing France SAS w Onnaing oraz fabryka w Valenciennes;
 • brytyjska fabryka Toyota Motor Manufacturing United Kingdom Ltd. w Burnaston;
 • brytyjska fabryka Toyota Motor Manufacturing United Kingdom Ltd. w Deeside;
 • turecka fabryka Toyota Motor Manufacturing Turkey INC. w Arifiye w prowincji Sakarya;
 • czeska fabryka Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech w miejscowości Kolin;
 • portugalska fabryka Toyota Caetano Portugal S.A. w Ovar.

Czym zajmują się poszczególne fabryki Toyota Motor Europe? 

 • Fabryka w Onnaing we Francji produkuje Toyotę Yaris Hybrid;
 • Fabryka w Czechach produkuje model Toyota Aygo;
 • Fabryka we Francji produkuje Land Cruisera;
 • Fabryka w Turcji produkuje modele Corolla, Verso i C-HR;
 • Fabryka w Burnaston w Wielkiej Brytanii produkuje Corollę Hatchback i Corollę TS Kombi.

Co więcej, fabryki w Polsce i Wielkiej Brytanii zajmują się produkcją części, takich jak silniki oraz skrzynie biegów. Zakłady Toyoty stosują nowe technologie oraz coraz lepsze komponenty, dzięki czemu koncern może liczyć na ciągły rozwój i wzrost popularności na Starym Kontynencie.

Obecnie Toyota w Europie zatrudnia ponad 17 tysięcy pracowników i produkuje dziewięć różnych modeli samochodów. W praktyce aż dwie trzecie wszystkich pojazdów sprzedawanych w Europie wyprodukowano w europejskich zakładach, a po premierze Toyoty C-HR liczba ta może wzrosnąć nawet do trzech czwartych. Co więcej, w 2022 roku udział marki w europejskim rynku samochodów osobowych wyniósł aż o 7,2%.

Zainwestuj w najnowszy model Toyota Yaris albo inne auto japońskiego giganta!

Świat Toyoty jest niezwykle bogaty, a dzięki europejskim oraz światowym fabrykom każdy z nas może cieszyć się nowoczesnymi i niezawodnymi autami z segmentu B (i nie tylko!), w tym hybrydowymi, które ograniczają emisję CO2 i zapewniają maksymalny komfort jazdy. Z taśm produkcyjnych Toyoty wyjeżdżają udoskonalane modele - np. Toyota Yaris wyróżnia się na rynku oszczędnym napędem hybrydowym oraz najbardziej rozbudowanym w segmencie zestawem systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense (TSS) 2.5.

W ofercie producenta znajdziesz też niezawodną Toyotę Corollę z napędem Hybrid Dynamic Force i wiele innych modeli. Wybierz najlepszy samochód dla siebie, zacznij jeździć Toyotą i ciesz się maksymalnym komfortem oraz bezpieczeństwem!

Autor: Piotr Czernecki