1. Świat Toyoty
  2. O Toyocie

Jak włączyć czujniki parkowania Toyota Auris?

toyota auris czujnik parkowania

Parkowanie, choć w teorii jest manewrem niezbyt skomplikowanym, sprawia kierowcom - zwłaszcza tym mniej doświadczonym - sporo problemów. Problem pojawia się szczególnie wtedy, gdy miejsca na parkingu jest bardzo mało albo konieczne jest zaparkowanie tyłem. Na szczęście istnieją specjalne systemy czujników parkowania, które znajdują się między innymi w nowszych modelach Toyoty Auris. Jakie funkcje pełnią i jak je włączyć? Sprawdźmy!

Czym są czujniki parkowania w Toyocie Auris i jakie pełnią funkcje?

Czujniki parkowania jeszcze do niedawna montowane były wyłącznie w samochodach klasy premium, jednak dzisiaj stają się standardem i można spotkać je w nowych pojazdach marki Toyota, jak Auris, Corolla, Yaris, RAV4, Camry i nie tylko. Ich zadaniem jest wspomaganie kierowców w komfortowym i bezpiecznym parkowaniu. Umieszczane są zarówno w przednim, jak i tylnym zderzaku, dzięki czemu skutecznie wykrywają przeszkody, takie jak inne pojazdy, piesi czy elementy otoczenia - np. ściany i słupy. W przypadku zauważenia przeszkody parkingowej, moduł automatycznie ostrzega kierowcę, dając mu sygnały dźwiękowe oraz wizualne (np. na wyświetlaczu znajdującym się w okolicach deski rozdzielczej). W efekcie może on skuteczniej parkować nawet w trudniej dostępnych miejscach.

To jednak nie wszystko. Nowoczesny asystent parkowania, w połączeniu z kamerą cofania, dzięki odpowiednim sterownikom może zapewniać również:

  • automatyczne hamowanie awaryjne, które jest aktywowane w sytuacji, gdy kierowca nie reaguje na sygnały ostrzegawcze i nadmiernie zbliża się do przeszkody - dzięki temu możliwe jest uniknięcie kolizji;
  • wspomaganie parkowania równoległego lub prostopadłego poprzez automatyczne sterowanie kierownicą - kierowca w tym czasie odpowiedzialny jest wyłącznie za kontrolowanie pedału gazu i hamulca.

Powyższe systemy wspomagania zastosowano w najnowszych modelach Toyoty (również w Auris) i najlepiej sprawdzają się w miejscach o ograniczonej przestrzeni - np. na parkingach w mieście czy centrach handlowych.

Czym różnią się tylne i przednie czujniki parkowania w samochodzie?

Tylne czujniki parkowania zamontowane są w tylnej części pojazdu (w zderzaku albo okolicy tablicy rejestracyjnej), a ich zadaniem jest wykrywanie przeszkód znajdujących się za pojazdem. Czujniki działają więc podczas cofania się autem i pozwalają uniknąć kolizji z innym samochodem, pieszym albo elementem otoczenia.

Przednie czujniki parkowania montuje się w przedniej części pojazdu, najczęściej w zderzaku). Informują o odległości od przeszkody znajdującej się przed samochodem, dzięki czemu ułatwiają parkowanie przednie i tym samym uniknięcie kolizji. 

Pamiętaj! W sytuacji, gdy nasz samochód został wyposażony w tylne czujniki parkowania, możliwy jest montaż haka holowniczego i przyczepy. Wbudowane nadajniki i odbiorniki działają bowiem w oparciu o fale ultradźwiękowe, dzięki czemu przyczepa nie będzie miała wpływu na funkcjonowanie systemu.

Czy czujniki cofania i parkowania to to samo?

Nie, choć ze względu na podobne funkcje są to pojęcia często używane zamiennie. W praktyce jednak czujniki parkowania odnoszą się do ogółu czujników zamontowanych zarówno w przedniej, jak i tylnej części pojazdu, które wspomagają kierowców podczas manewrów na parkingach. Z kolei czujniki cofania dotyczą czujników umieszczonych w tylnej części pojazdu, które pozwalają kierowcom uniknąć kolizji podczas jazdy na "wstecznym".

Jak włączyć fabryczne czujniki parkowania Toyoty Auris?

Włączanie czujników parkowania w Toyocie Auris jest bardzo proste. Aby system zadziałał, niezbędne jest uruchomienie silnika albo przynajmniej włączenie zapłonu. W zależności od modelu i wersji wyposażenia Toyoty Auris, czujniki parkowania aktywuje się poprzez włączenie przycisku znajdującego się najczęściej na (lub obok) kierownicy albo desce rozdzielczej. Jest on odpowiednio oznaczony, więc znalezienie go nie powinno stanowić problemu.

Po uruchomieniu systemu (jest to możliwe w dowolnym momencie) zyskasz informacje na temat odległości od przeszkód - w zależności od modelu Toyoty będą to sygnały dźwiękowe i/lub wizualne. Po zakończeniu manewru możesz wyłączyć czujniki parkowania przy użyciu tego samego przycisku.

Toyota RAV 4, Auris, Yaris, Corolla i inne modele z czujnikami parkowania dostępne w naszym salonie samochodowym!

Jeżeli chcesz zyskać maksymalny komfort i bezpieczeństwo podczas manewrów na parkingu, zainwestuj w nową Toyotę wyposażoną w czujniki parkowania. Wyświetlają one niezbędne informacje dotyczące przeszkód znajdujących się w pobliżu, co pozwoli Ci uniknąć kolizji i sprawnie parkować w najbardziej zatłoczonych miejscach. Chcesz sprawdzić działanie czujników w praktyce? Zapraszamy na jazdę próbną wybranym modelem Toyoty!

To jednak nie wszystko. Nowe samochody Toyoty, dostępne w naszym salonie, posiadają także inne systemy wpływające na bezpieczeństwo jazdy i parkowania. Mowa tu między innymi o układzie wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia, inteligentnym tempomacie adaptacyjnym czy asystencie bezpiecznego wysiadania z pojazdu.

Autor: Piotr Czernecki