1. Świat Toyoty
  2. O Toyocie

Jakie marki należą do Toyoty?Samochody marki Toyota znane są na całym świecie, a ich popularność - również w Polsce - rośnie z roku na rok. Wynika to z wielu czynników - jest to przede wszystkim koncern motoryzacyjny, który stawia na ciągły rozwój i stale implementuje w swoich pojazdach nowe technologie, mające wpływ z jednej strony na komfort, a z drugiej bezpieczeństwo podróżujących. O jakości i bogatym portfolio Toyoty wiemy wszyscy. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że do japońskiego giganta należy wiele marek samochodowych, takich jak Lexus, Daihatsu czy Hino Motors. Sprawdźmy, w jakich firmach Toyota ma swoje udziały i dlaczego tak naprawdę zalicza się do największych producentów samochodów.

Toyota Motor Corporation - jeden z liderów w Polsce i na świecie

Toyota jest jedną z największych marek motoryzacyjnych, która produkuje samochody osobowe, SUV-y, crossovery, minivany, pickupy, a nawet pojazdy dostawcze. Powstała w 1937 roku w Japonii, choć jej historia się 1918 roku, kiedy to Sakichi Toyoda stworzył podwaliny Toyota Motor Corporation, czyli zakład tkacki Toyoda Automatic Loom Works. Podczas późniejszych podróży do Europy i Stanów jego syn, Kiichirō Toyoda, zainteresował się branżą motoryzacyjną, co zaowocowało rozpoczęciem produkcji samochodów, które w ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat zrewolucjonizowały świat.

Toyota Motor Corporation w Polsce to również długa historia. Firma pojawiła się w naszym kraju 1991 roku i długo budowała swoją pozycję, oferując nowe samochody miejskie, które dzięki niezawodnym silnikom i innym podzespołom, znakomitym osiągom oraz stylowemu designowi zdobyły serca Polaków. Dowodem na to są najnowsze statystyki, według których w I kwartale 2023 roku zarejestrowano w naszym kraju 26 139 samochodów osobowych tej marki. Oznacza to, że udział w rynku aut osobowych Toyoty wzrósł do 21,2% i w efekcie niemal co piąty samochód poruszający się po rodzimych drogach jest właśnie spod znaku Toyoty. Co więcej, w 2023 w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych samochodów osobowych znalazło się aż sześć modeli Toyoty, a Toyota Yaris, Toyota Yaris Cross oraz Toyota Corolla zajęły całe podium. Warto również dodać, że cztery modele osobowe Toyoty zajęły pierwsze miejsca w swoich segmentach - mowa tu o Yaris, Yaris Cross, Corolla oraz Toyota C-HR.

Japoński producent jest również największym producentem motoryzacyjnym na świecie i dzierży ten tytuł nieprzerwanie od 2012 roku. Wyprzedza tym samym inne najpopularniejsze marki samochodów, takie jak Volkswagen Group, General Motors, BMW, Ford, Renault, Nissan, Hyundai, Mercedes - Benz (dawniej Daimler AG), Volvo, Fiat, Audi, Honda, Opel, Peugeot, Land Rover, Mazda, KIA, Jaguar, Geely, Porsche, Rolls-Royce, FCA (Fiat Chrysler Automobiles) i wiele innych. W 2022 roku zarejestrowano ponad 7,64 mln pojazdów z logo Toyoty i Lexusa na całym świecie.

Toyota - koncern samochodowy zrzeszający wiele marek

Toyota to bez wątpienia jeden z największych graczy na rynku - nie tylko, jeżeli chodzi o motoryzację. Jak się bowiem okazuje, produkuje nie tylko samochody - warto wspomnieć tu choćby o Toyota Industries Corporation, a więc marce, która zajmuje się produkcją wózków widłowych oraz sprzętu magazynowego, znanego i cenionego na całym świecie.

Jednak to właśnie produkcja i sprzedaż samochodów jest tą najważniejszą dziedziną, w której specjalizuje się japoński gigant. Jego pozycja z roku na rok staje się coraz silniejsza również dlatego, że w swoim portfolio posiada kilka znaczących marek samochodów osobowych. Są wśród nich marki luksusowe, sportowe, a także zajmujące się produkcją małych samochodów. 

Jakie marki samochodów należą do Toyoty?

Najważniejsze marki wchodzące w skład Toyota Motor Company to m.in. Lexus, Daihatsu, Hino Motors oraz Subaru. Jeżeli zastanawiałeś się, do kogo należą - teraz znasz odpowiedź. Warto przyjrzeć się każdej z nich nieco bliżej.

Lexus

Jest to jedna z najbardziej cenionych marek samochodów na świecie, która oferuje luksusowe modele, spełniające oczekiwania najbardziej wymagających kierowców. Powstała w 1989 w Stanach Zjednoczonych, by skutecznie rywalizować z takimi firmami, jak BMW czy Mercedes. Początkowo jej pojazdy sprzedawane były wyłącznie w Ameryce Północnej, jednak taki stan nie trwał długo i obecnie Lexus jest globalną marką, której pojazdami jeżdżą wielbiciele najbardziej luksusowych samochodów.

Co wyróżnia amerykańską markę Lexus? Z jednej strony wyjątkowy design i luksusowe wyposażenie, a z drugiej - podobnie jak w przypadku Toyoty - niezawodność. Dzięki najwyższej jakości komponentów samochodu Lexus są niezwykle trwałe i trudne do "zajechania".

Daihatsu

To japoński producent samochodów osobowych, który do dzisiaj specjalizuje się w niewielkich pojazdach idealnych do jazdy w mieście, a także minivanach. Do Toyoty Motor Corporation Daihatsu dołączyło w 1967 roku, a dzisiaj jest jedną z jej flagowych marek. 

Z czego słynie Daihatsu? Przede wszystkim z łatwego prowadzenia, ekonomicznych i trwałych silników, a także najwyższego komfortu jazdy. Jednym z najważniejszych modeli w portfolio marki jest Daihatsu Sirion - samochód należący do segmentu B, produkowany od 1998 roku.

Hino Motors

Ten japoński producent autobusów i samochodów ciężarowych istnieje od 1910 roku, a częścią koncernu Toyota stał się w 1966 roku. W 2001 roku Toyota przejęła 50,1% akcji, czyniąc z producenta spółkę zależną.

Hino Motors to przede wszystkim przedsiębiorstwo, które zasłynęło produkcją niezawodnych samochodów ciężarowych, takich jak Hino Dutro czy Hino Profia, a także autobusów - m.in. Hino AK, Hino RE/RC czy Hino FB.

Subaru

W portfolio Toyoty znajdują się również znane na całym świecie samochody terenowe - zwłaszcza te sygnowane logiem Subaru. W 2019 roku miała na swoim koncie 20% akcji tej marki, a dzisiaj jest największym akcjonariuszem Subaru. 

Z czego słynie? Jak wspomnieliśmy wcześniej - z pojazdów terenowych, a także z pogranicza crossoverów i SUW-ów. Takie modele, jak Forester, WRX czy Impreza są powszechnie znane, a niektóre z nich z powodzeniem brały udział w różnego rodzaju rajdach i wyścigach. Oczywiście w portfolio Subaru nie brakuje również aut klasy średniej, takich jak Levorg.

Toyota, czyli nie tylko nowoczesne auta

Jak się okazuje, Toyota i wchodzące w jej skład marki to nie tylko produkcja samochodów osobowych. Współpracuje również z Suzuki i Yamahą, w których bogatych portfoliach znajdują się nowoczesne i niezawodne motocykle. Również te dwie marki wchodzą w pewnym stopniu w skład Toyota Motor Corporation.

Suzuki

O jakości motocykli Suzuki nie trzeba mówić wiele. Należą do najszybszych, najbardziej niezawodnych i bezpiecznych ścigaczy na całym świecie, ciesząc się ogromną popularnością również w Polsce.

Suzuki należy w 4,94% do koncernu Toyoty, a obie firmy nawiązały współpracę w zakresie rozwoju samochodów elektrycznych i produkcji modeli kompaktowych, np. Suzuki Swift. Warto również dodać, że dwa modele pojazdów, które są dostepne na polskim rynku, to przebrandowane pojazdy Toyoty. Mowa tu o Suzuki Swace (Corolla w wersji kombi), a także Suzuki Across (RAV4 w wariancie plug-in hybrid).

Yamaha

Toyota jest również w posiadaniu 5% udziałów w Yamaha Motor Corporation - to właśnie ten japoński producent był współodpowiedzialny za stworzenie jednego z najbardziej kultowych modeli Toyoty, a więc modelu 2000GT. To bez wątpienia owocna współpraca, na której korzystają zarówno miłośnicy samochodów, jak i motocykli.

Nie od dziś wiadomo bowiem, że Yamaha produkuje najnowocześniejsze pojazdy jednośladowe, w tym motocykle i skutery. Jej ścigacze biorą udział w najszybszych wyścigach świata, stanowiąc gwarancję zwrotności i wyjątkowego designu.

Podsumowanie

Toyota sprzedaje najwięcej samochodów osobowych, jest najpopularniejszą marką motoryzacyjną na świecie i posiada udziały w wielu znaczących firmach samochodowych. Decydując się na któryś z jej flagowych modeli, możesz liczyć na doskonałe osiągi, maksymalny komfort oraz bezpieczeństwo. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego salonu Toyoty, w którego ofercie znajdziesz kultowe modele - Yaris, który produkowany jest od 1999 roku czy Corolla, która od 1966 roku zachwyca kierowców na całym świecie. Polecamy również nowości w ofercie, takie jak Aygo X, C-HR, GR Supra i wiele innych - z całą pewnością znajdziesz wśród nich coś idealnego dla siebie.

Oferujemy nie tylko samochody nowe, ale również używane. Zapewniamy przy tym kompleksowe wsparcie w wyborze, a także rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb Klientów - zarówno osób prywatnych, jak i właścicieli firm. 

 

Autor: Piotr Czernecki