1. Świat Toyoty
  2. O Toyocie

Kupno nowego vs używanego samochodu - wady i zalety

nowy samochód vs używany toyota

Planujesz zakup samochodu? W takim razie istnieje spore prawdopodobieństwo, że zastanawiasz się nad tym, czy zainwestować w całkiem nowy pojazd prosto z salonu, czy też auto z drugiej ręki. Jak się okazuje, zagwozdka ta dotyczy zdecydowanej większości kupujących, dlatego postanowiliśmy pomóc wszystkim tym osobom - poniżej znajdziesz najważniejsze wady i zalety aut z salonu oraz używanych, a także alternatywne rozwiązanie, które może okazać się dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Zapraszamy do lektury!

Zakup nowego samochodu z salonu - inwestycja na długie lata

Wizyta w salonie samochodowym i wybór spośród najnowszych modeli konkretnego producenta to prawdziwa przyjemność. Nowe auta prezentują się pięknie, pachną świeżością, a kierowanie nimi zapewnia ogromną frajdę. Opcja ta jednak zarezerwowana jest przede wszystkim dla osób posiadających odpowiednio wysoki budżet - rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak się jednak okazuje, wielu dealerów oferuje dodatkowe formy finansowania, dzięki którym zakup nowego pojazdu może okazać się bardzo opłacalny. Oto najważniejsze zalety i wady takiej inwestycji!

Dlaczego warto kupić nowy samochód w 2024? Najważniejsze zalety

1. Gwarancja producenta

Kupując nowy samochód, jako przyszły właściciel zyskujesz przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wynika ono w dużej mierze z faktu, że auto objęte jest nie tylko klasyczną rękojmią, ale również gwarancją producenta). Oznacza to, że w przypadku jakichkolwiek wad fabrycznych kierowca może zgłosić się do autoryzowanego serwisu, w którym wszelkie usterki i problemy zostaną usunięte nieodpłatnie. Na taki komfort nie mogą niestety liczyć osoby decydujące się na zakup samochodu używanego od osoby prywatnej. Wyjątkiem jest zakup samochodu używanego w salonie producenta (np. w Toyocie taka gwarancja udzielana jest w ramach programu Toyota Pewne Auto).

2. Duży wybór

Niezależnie od tego, czy interesują Cię auta Toyoty, czy jakiegokolwiek innego producenta, będziesz mógł wybrać samochód spośród wielu dostępnych opcji. W nowoczesnym salonie znajdziesz zarówno modele typowo miejskie, jak i potężne SUVy, sedany, a nawet pojazdy dostawcze i sportowe. Dostępne są one dodatkowo w ogromnej liczbie kolorów, dzięki czemu każdy kierowca może zainwestować w auto idealnie odpowiadające jego potrzebom i preferencjom.

Masz wątpliwości, który samochód kupić? Możesz odbyć jazdę próbną, dzięki której porównasz dostępne modele nie tylko pod względem wyglądu.

3. Wiele wersji wyposażenia

Duża liczba dostępnych modeli to nie wszystko. Dodatkowo posiadają one często wiele wersji wyposażenia, dzięki czemu możesz zdecydować o parametrach, rodzajach podzespołów czy estetyce nadwozia. W ten sposób jeszcze lepiej dopasujesz dany model do swojej potrzeb, a także posiadanego budżetu, co pozwoli Ci cieszyć się pojazdem zapewniającym komfort oraz bezpieczeństwo przez cały okres eksploatacji.

4. Wsparcie fachowca

Zakup samochodu osobowego czy dostawczego nie jest łatwym zadaniem - zwłaszcza, że na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się pod wieloma względami. Odwiedzając sprawdzony salon, zyskasz jednak wsparcie specjalisty, który, w oparciu o Twoje preferencje i zapatrywania, pomoże Ci wybrać najlepsze auto. Wystarczy, że powiesz mu, czego oczekujesz, na co zwracasz uwagę i jak podróżujesz, a on zajmie się resztą. Takie wsparcie może okazać się niezwykle przydatne!

5. Doskonała jakość

Fabrycznie nowe samochody to brak ukrytych usterek, cofniętego licznika przedbiegu czy jakichkolwiek innych problemów, z jakimi trzeba się liczyć podczas kupna używanych aut. Możesz też liczyć na nowoczesny wygląd pojazdu, piękny zapach wewnątrz kabiny oraz komfort i bezpieczeństwo jazdy na każdej trasie.

6. Możliwość skorzystania z leasingu

Ceny nowych samochodów odstraszają wielu nabywców. Większość z nich nie zdaje sobie jednak sprawy, że istnieje możliwość skorzystania z leasingu, dzięki któremu można użytkować wybrane auto bez żadnych ograniczeń, opłacając comiesięczne raty. Jeszcze do niedawna takla forma finansowania dostępna była przede wszystkim dla właścicieli firm pragnących wzmocnić swoją flotę pojazdów, jednak dzisiaj coraz częściej salony oferują leasing konsumencki. Jest on skierowany do osób prywatnych, które w ten sposób mogą zaoszczędzić i cieszyć się możliwością kierowania nowym autem.

Zakup samochodu z salonu - wady

1. Wysoka cena

Bez wątpienia ceny samochodów z salonu mogą stanowić problem dla wielu kupujących. Aby stać się właścicielem nowoczesnego auta, niezbędne jest posiadanie kilkudziesięciu tysięcy złotych (a w przypadku pojazdów premium nawet kilkuset tysięcy). Na szczęście problem ten częściowo rozwiązuje wspomniany leasing. Częściowo, ponieważ korzystające z niego osoby muszą liczyć się z tym, że nie będą właścicielami samochodu (chyba, że z biegiem czasu zdecydują się na jego zakup po odpowiednio niższej cenie).

2. Długi czas oczekiwania

Zamierzasz kupić auto prosto z salonu? W przypadku niektórych modeli musisz przygotować się na długi czas odbioru auta - w skrajnych przypadkach należy czekać nawet rok. Wynika to z kryzysu na rynku półprzewodników, niezbędnych do produkcji samochodów sprzedawanych w europejskich salonach. Na szczęście sytuacja na rynku normuje się, a problem ten miał miejsce przede wszystkim w okresie pandemii. Co więcej, w salonie znajdziesz większość samochodów dostępnych od ręki, więc wada ta nie będzie dotyczyła wszystkich kupujących.

Używany samochód - sposób na oszczędność

Rynek aut używanych niezmiennie tętni życiem, a oferowane przez osoby prywatne i komisy samochody wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Zakup używanego pojazdu może być świetną opcją zwłaszcza dla tych osób, które nie dysponują dużym budżetem, jednak powinny one zwrócić uwagę na potencjalne problemy, jakie wiążą się z taką inwestycją. Jakie są zalety i wady zakupu aut z rynku wtórnego?

Dlaczego warto kupować pojazdy używane? Najważniejsze zalety

1. Oszczędność pieniędzy

Samochód używany opłaca się kupić - zwłaszcza, jeżeli jego stan techniczny jest bardzo dobry, a przebieg niewielki. Takie auto może być tańsze nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych od nowego, co oczywiście jest niezwykle zachęcające dla osób z ograniczonym budżetem - zwłaszcza w roku 2024 i w dobie wysokiej inflacji. 

2. Duży wybór

Wystarczy odwiedzić dowolny portal z ogłoszeniami, by przekonać się, jak ogromny jest rynek wtórny pojazdów. Znajdziesz na nim zarówno najnowsze modele oferowane przez cenionych producentów, jak i auta kilku, a nawet kilkudziesięcioletnie (w tym zabytkowe). Efekt? Każdy znajdziesz coś dla siebie i będzie mógł kupić samochód używany, który spełni jego oczekiwania pod względem osiągów, estetyki czy wyposażenia.

3. Idealna opcja dla początkujących kierowców

Zakup kilkuletniego samochodu może być świetną opcją dla tych osób, które dopiero zdały egzamin na prawo jazdy i wciąż nie czują się zbyt pewnie za kółkiem. Wynika to z faktu, że w przypadku ewentualnego zdarzenia drogowego utrata takiego pojazdu będzie o wiele mniej bolesna (i kosztowna!) niż w przypadku nowego auta

4. Minimum formalności

Możesz zakupić używany samochód od razu - bez czekania na dostawę części czy konieczność wypełnienia wielu dokumentów. W większości przypadków wystarczą tutaj umowa kupna-sprzedaży i rękojmia. Jest to duża zaleta, jednak pamiętaj, że pośpiech w tym przypadku nie jest wskazany, o czym powiemy więcej za chwilę.

Zakup używanego samochodu - wady

1. Ryzyko zakupu wadliwego pojazdu

To niestety największa wada samochodów używanych i jednocześnie powszechny problem, z jakim przychodzi mierzyć się kupującym. Dotyczy on zwłaszcza segmentu aut osobowych oferowanych przez prywatnych sprzedawców, którzy nierzadko - chcąc uzyskać wyższą kwotę i szybciej pozbyć się pojazdu - ukrywają wady i manipulują licznikiem kilometrów. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zdecydować się na bardzo dokładne oględziny pojazdu - najlepiej w towarzystwie doświadczonego specjalisty. Dzięki temu użytkowanie auta w przyszłości nie będzie problematyczne i nie stanie się ono dla Ciebie przysłowiową skarbonką.

Pamiętaj! Jeżeli chcesz uniknąć ryzyka zakupu wadliwego samochodu używanego, który ma na swoim koncie różnego rodzaju zdarzenia drogowe, sprawdź jego historię. Jest to możliwe na portalu gov.pl - wystarczy wpisać numer rejestracyjny i VIN, a także datę pierwszej rejestracji auta. Wszystkie te informacje powinien udostępnić Ci sprzedawca (o ile jest uczciwy i nie ma nic do ukrycia).

2. Konieczność przeprowadzenia oględzin

Sama konieczność dokładnego sprawdzenia samochodu pod względem stanu technicznego i potencjalnych usterek jest problematyczne. Trzeba bowiem udać się w miejsce wskazane przez sprzedającego i poświęcić sporo cennego czasu. Sprawy nie ułatwiają sami sprzedawcy, którzy często ponaglają kupujących - jeżeli zdarzy Ci się taka sytuacja, może to być sygnał, że osoba prywatna ma coś do ukrycia i nie chce dopuścić do przeprowadzenia dokładnych oględzin.

3. Egzekwowanie rękojmi

Zakup pojazdu używanego to spore ryzyko, które wynika z braku gwarancji. Zabezpieczeniem jest w tym przypadku wyłącznie rękojmia, której uruchomienie może nastąpić dopiero po rozprawie sądowej. Wielu prywatnych sprzedawców nie chce bowiem wywiązać się ze swojego obowiązku w przypadku problemów z samochodem, co doprowadzi do tego, że stracisz sporo czasu i nerwów.

Nowe czy używane auto - które rozwiązanie jest bardziej opłacalne?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna, ponieważ wszystko zależy od potrzeb oraz możliwości finansowych kupującego. Oczywistym jest, że zakup nowego samochodu na polskim rynku jest wygodniejszą opcją i daje Ci gwarancję użytkowania pojazdu, który zapewni komfort oraz bezpieczeństwo jazdy.

Jeżeli jednak nie posiadasz wystarczających funduszy i szukasz auta na rynku wtórnym, pamiętaj o bardzo dokładnej weryfikacji ogłoszeń, a także przeprowadzeniu kompleksowych oględzin kupowanego pojazdu. Zaangażuj do tego procesu specjalistę, który dokładnie sprawdzi każdy element pojazdu, dzięki czemu unikniesz jakiegokolwiek ryzyka związanego z zakupem używanego auta w 2024 roku.

A może samochód używany z salonu? Sprawdź naszą ofertę!

Jeżeli chcesz kupić samochód, który w stu procentach spełni Twoje oczekiwania, polecamy zakup nowego modelu auta. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z faktu, że taka inwestycja przekracza możliwości wielu osób. W sytuacji, gdy w grę wchodzi wyłącznie auto używane, możesz skorzystać z oferty salonu samochodowego oferującego również komis.

Takim miejscem jest Toyota Sabaj Łódź - oferujemy auta używane z gwarancją, które są dokładnie sprawdzane i przygotowywane do sprzedaży przez specjalistów. Eliminuje to ryzyko jakichkolwiek ukrytych wad i daje kupującemu pewność, że samochód będzie świetnie sprawował się na drodze - i to na przestrzeni wielu lat. W naszej ofercie znajdziesz nie tylko używane auta Toyoty, ale również wielu innych marek, m.in. Honda, BMW, Ford, Volkswagen, Mercedes i wielu innych. 

Oferty autoryzowanych komisów zyskują coraz więcej klientów rozczarowanych podejściem prywatnych sprzedawców, dlatego warto podążać ich drogą i sprawdzić, co taki punkt ma do zaoferowania. Jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości samochodzie, który zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo jazdy - zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Masz pytania? Skontaktuj się z pracownikiem Toyota Sabaj Łódź, który rozwieje Twoje wątpliwości, a także umówi Cię na jazdę próbną. Dzięki niej zyskasz możliwość weryfikacji poszczególnych modeli i wyboru tego, który w stu procentach spełnia Twoje oczekiwania.

Autor: Piotr Czernecki