1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. PROACE z zabudową Mobility z dofinansowaniem PFRON
24 kwietnia 2024

Mobilność dla wszystkich

Toyoty z rodziny PROACE z zabudową Mobility z dofinansowaniem PFRON

Modele z rodziny PROACE przystosowane do przewozu osób poruszających się na wózku są teraz dostępne od ręki z dofinansowaniem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Wysokość dofinansowania wynosi do 85% wartości nowej Toyoty. 

PFRON powołał do życia program „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. W ramach tego projektu można wnioskować o dofinansowanie zakupu samochodów dostosowanych do prowadzenia przez osoby z niepełnosprawnością lub przystosowanych do podróży osób niepełnosprawnych w roli pasażerów. Wysokość dofinansowania zależy od ceny zakupu auta oraz od jego przeznaczenia. W przypadku wielozadaniowych modeli z rodziny PROACE z zabudowami Mobility kwota wsparcia może wynieść nawet do 85% wartości auta.

W ofercie Toyoty są dwa modele, które spełniają wymagania instytucji publicznych i są zgodne z przepisami dotyczącymi przewozu osób z niepełnosprawnością, dzięki czemu kwalifikują się do przyznania dofinansowania w ramach programu PFRON. Mowa tu o PROACE Verso oraz PROACE CITY Verso z zabudowami Mobility. Pojazdy te są wyposażone w szereg inteligentnych rozwiązań pozwalających pasażerom podróżować komfortowo i bezpiecznie, w tym rampy, najazdy lub windy, bezpieczne mocowania wózka wewnątrz, 3-punktowe pasy bezpieczeństwa i odpowiednie oznakowanie.

Wszystkie zabudowy mogą zostać dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Na liście opcjonalnych dodatków znajduje się m.in. wciągarka na pilota, pasy zapobiegające staczaniu się wózka, dodatkowy zestaw mocowania dla drugiego wózka (tylko PROACE Verso) i homologacja zabudowy do przewozu 5 lub więcej osób.

Każda zabudowa z oferty Toyoty, niezależnie od poziomu skomplikowania, jest objęta 3-letnią gwarancją producenta (lub 1 000 000 km). 

Toyota PROACE CITY Verso z zabudową Mobility

W przypadku modelu PROACE CITY Verso zabudowa Mobility jest dostępna w odmianie Long i wersji wyposażenia Business lub Family. Modyfikacje obejmują m.in. obniżenie podłogi tylnej części pojazdu, zmianę tylnego zderzaka, by jego środkowa część podnosiła się razem z klapą bagażnika, montaż systemu mocowania obejmującego 4-punktowe pasy mocujące wózek w pojeździe i 3-punktowe pasy dla siedzącej na nim osoby. W pakiecie jest także oświetlenie LED przedziału dla pasażera oraz aluminiowa, rozkładana rampa z siłownikami wspomagającymi składanie, po której można łatwo wprowadzić osobę na wózku do wnętrza pojazdu.

Toyota PROACE Verso z zabudową Mobility

PROACE Verso może zostać przystosowany do przewożenia osób na wózkach inwalidzkich zarówno w przypadku wybrania nadwozia Medium, jak i Long. Po wybraniu zabudowy Mobility zamiast trzeciego rzędu siedzeń montowany jest kompletny atestowany zestaw do zabezpieczenia podróżnego na czas jazdy. Pojazd zostaje również wyposażony w mocowania dla wózka inwalidzkiego, czyli listwy w podłodze, pasy mocujące wózek i 3-punktowe pasy bezpieczeństwa dla osoby na wózku. Samochód otrzymuje też oznakowanie na masce i tylnych drzwiach oraz dodatkowe kierunkowskazy na słupkach D zgodne z przepisami o ruchu drogowym. Zabudowa występuje w wariancie z najazdami oraz w wersji z windą.